Hlavní menu

Menu sekce Speleo.cz

Levý sloupec

Rubrika "Domácí lokality"

 

První | << | 1 | >> | Poslední (2)

Objev podzemní chodby pod S ambitem chrámu Panny Marie ve Křtinách

Ve dnech 7.-8. října 2005 pronikli členové ZO ČSS 6-31 S.P.P.M.: M.P.Šenkyřík a R.P.Drtil v historickém podzemí kostela ve Křtinách do neznámé podzemní chodby. Její vchod byl náhodně odhalen při hloubení inženýrských sítí pod S ambitem v blízkosti kaple sv. Anny. Provedli jsme prvotní průzkum objevené lokality, při němž jsme se proplazili v základech zdiva do neznámé chodby 1 m vysoké a 0,6 m široké, která po 7 m končila závalem. Zával jsme odtěžili, a za ním jsme objevili další cca 10 m dlouhý úsek krásné barokní chodby. S největší pravděpodobností se podařilo objevit relikt dosud neznámého barokního kanalizačního řádu z 1. pol. 18. století, sloužící k odvodnění a odvlhčení Santiniho stavby. Tento překvapivý objev nabude na významu zvláště pokud se z kanalizačního systému podaří objevit přípojku z podzemí samotného chrámu Panny Marie...
Celková délka objevené chodby činí cca 17 m a její další neznámé pokračování směřuje "ke křtinskému náměstí".

Závrt u Habrůveckých smrků - prezentace nového speleologického pracoviště na Habrůvecké plošině

Dne 30. září 2005 zahájila ZO 6-31 v úzké spolupráci s místním speleologem p. Arnoštem Hlouškem (1929), speleologický průzkum dosud bezejmenného závrtu u Habrůveckých smrků. Tímto památným aktem byl po 55 letech zahájen průzkum speleologicky panenské Habrůvecké plošiny ve střední části Moravského krasu. K dnešnímu dni (30.11.2005) se na závrtu za pouhých 60 kalendářních dnů uskutečnilo již 32 pracovních akcí, během nichž bylo nad závrtem postaveno těžební pódium, vztyčena čtyřnožka s kladkou, instalován těžký studnářský rumpál na těžbu skalních bloků, ruční vrátek a byl zahájen hloubkový průzkumný výkop. Původní hloubka závrtu byla 205 cm, v hloubce 450 cm bylo dosaženo skalního podloží dna žlíbku, v němž se podařilo lokalizovat skalní jícen závrtu s erozními znaky. V hloubce 870 cm objevujeme jícen paleoponorné propasti v lité skále. V přítomné chvíli dosahuje výkop hloubky 910 cm a lokalita je zralá na objevy.

Významné objevy v Moravském krasu

V sobotu 12. listopadu 2005 se podařilo jeskyňářům ČSS ZO 6-25 Pustý žleb propojit dva nejvýznamnější jeskynní systémy v severní části Moravského krasu - Amatérskou jeskyní a Sloupsko-šošůvské jeskyně. Po více než 250 letech výzkumů tak došlo k definitivnímu objasnění hlavní části systému Sloupského potoka, od jeho ponorné části v Sloupsko-šošůvských jeskyních, přes systém Amatérské jeskyně, kde se spojuje s holštejnskou Bílou vodou a vytváří podzemní Punkvu, až po Macochu a Punkevní jeskyně. Vlastnímu průniku v složité soustavě sifonů mezi oběma jeskyněmi předcházelo nepřetržité intenzivní sedmidenní čerpání Sloupského potoka v hloubce přibližně 75 m, díky kterému byly vyčerpány dva sifony a posledním sifonu byla snížena hladina o 6 m. Poté se potápěči J. Sirotkovi podařilo proplavat zbývající část koncového sifonu a vynořit se v tzv. Spojovací chodbě mezi Černou a Palmovou propastí na dně Sloupsko-šošůvských jeskyní.

Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto 4

Článek

Nová Rasovna přetekla !

Od úterý 15.3. do pátku 18.3. v důsledku oteplení (až 18°C) došlo k plošnému tání sněhu na celém území ČR. Nejinak tomu bylo také v povodí Punkvy v Moravském krasu. Vody z tajícího sněhu rychle zaplňovaly koryta potoků a řek. Když jsem v pátek odpoledne obdržel zprávu o tom, že "Rasovna přetekla", pospíchal jsem tento jedinečný a dlouho očekávaný jev co nejdříve spatřit na vlastní oči. V tomto článku se proto pokusím popsat průběh pozorovaného jevu včetně souvislostí, které přitom byly zjištěny.

INDOOR CAMP 2004

Od neděle 26.12. do úterý 28.12. proběhl druhý Indoor camp v Jeskyni pravěkých symbolů (kdo ještě neví - mohutný paleoponor v Lipoveckém žlebu navazující na Lipoveckou ch. v Nové Rasovně).
Bohužel během pondělí nastoupala voda v Koleně (občasný polosifon až sifon ve vstupu do Spodních pater) tak, že se úplně zavřelo. Navíc začala valit voda povodňovou cestou Středními patry a Hlavní chodbou. Ke Kolenu se tedy nedalo díky proudu a vodopádům ani dostat.
Moc děkujeme všem, kteří se podíleli na záchranné akci, hlavně klukům ze Speleologické záchranné služby a hasičům. Díky nim se podařilo připravit záchranu a snížit průtok Bílé vody natolik, že jsme v úterý mohli pro Richarda, Merkiše, Zbyňála a Póla dojít a projít s nimi po bradu vodou proti proudu zpět přes Koleno ven.

Už jsou venku

Posádka bivaku v Nové Rasovně je v pořádku na povrchu.

Rozvodněná říčka uvěznila v jeskyni čtveřici speleologů

HOLŠTEJN (Blanensko) - Rozvodněná říčka uvěznila v jeskyni Nová Rasovna v Moravském krasu čtveřici speleologů. Voda zaplavila vchod do jeskyně. Na místě od pondělních 20:00 zasahují hasiči, kteří vodu odčerpávají. Práce zřejmě potrvají až do dopoledních hodin, řekl v noci mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Zdroj: ČTK - České Noviny

Dobrovolníci na dně propasti

Do Hranic na Přerovsku přijely desítky jeskyňářů a ochránců přírody. V NPR Hůrka se snaží společně vyčistit jezírko ve zdejší propasti, která je vůbec nejhlubší ve střední Evropě. Akci finančně podpořilo Ministerstvo životního prostředí.

Těžké klády ale i odpadky od nepořádných turistů, jako třeba plastové lahve nebo igelitové pytle, to vše se dnes desítky dobrovolníků snažily odstranit ze dna Hranické propasti. Potápěči, kteří zde pravidelně zkoumají její podvodní prostory by totiž kvůli nim snadno mohli přijít k úrazu. Práci dobrovolníkům ztěžoval oxid uhličitý, který z hladiny jezírka vyvěrá. Část z nich proto musela pracovat v dýchacích přístrojích. Ekologové na kládách objevili vzácné mechy.

Potápěči se do Hranické propasti chtějí vrátit již příští víkned. Pod vodou chtějí natáhnout nová vodící lana.

Zdroj: Události ČT


Článek

Nový vchod do Amatérské jeskyně

Minulou sobotu se po téměř ročním úsilí podařilo zastihnout volné prostory v šachtě ražené do koncových partií Sloupské větve Amatérské jeskyně. Vznikne tak třetí vchod do tohoto systému.

Článek

Permoníci u Zlatých Hor na Jesenicku zmáhájí Měděnou štolu

Údajně se zde buduje muzeum. Při posledním výjezdu za netopýry do oblasti Jeseníků jsme po delší době zavítali na zlatohorsko a byli nemile překvapeni - pod původním (a mřížím zajištěným) vstupem do stařin cca 150 m dlouhé Měděné štoly stály běžícící kompresor a agregát. O kus níž jsme zjistili nově vyzmáhaný vstup do štoly. Nikde nikdo. Po telefonické konzultaci s vedoucím ZO jsme se převlékli do pracovního a vyrazili do útrob štoly značně rozladění, neboť se jedná o nezanedbatelné zimoviště chráněných druhů netopýrů.

První | << | 1 | >> | Poslední (2)

Technický kontakt: admin (zavináč) speleo (tečka) cz
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!