Hlavní menu

Menu sekce Speleo.cz

Levý sloupec

Tepuy 2007

25.2.2007 | L. Blažek | Expedice

Marek Audy, Caracas 23.2.

České sekci expedice Tepui 2007 (Audy, Bouda, Tásler) se hned první den podařilo nad Brewerem vytipovat vchod La Cueva Cortina a v dalších dnech prozkoumat a zaměřit zcela nový křemencový systém jehož délka přesahuje 2 km.

14 dní tady vubec nepršelo a na stolovce jsme měli paradoxně velké problémy s vodou. Vedle vchodu Cueva Cortina [Závěs] jsme našli podle průvanu ještě další jeskyni - Galeria Cocotina - která se později propojila s Cortinou do jednoho systému. Zpočátku se jedná o obrovský fosilní tunel podobný Breverce. Dál se ale Cocotina větví na tři rovnoběžné chodby v různých stadiích vývoje. Nahoře jsou obrovské fosilní chodby s šírkou přes 40 m a dole geologicky mladé freatické kanály velikosti 5 x 5 m. Právě tyto mladé řekou protékané prostory jsou ohromnou školou vzniku křemencových jeskyní.

Celý systém jsme nazvali Sistema de los Aranas [Pavouci]. Po necelem kilometru je jeskyně Aranas přerušena grietou (tektonickou puklinou), kterou prosvítá světlo z povrchu. Původně jsme mysleli že na griete jeskyně končí, ale zcela na závěr výzkumu jsme objevili rozsáhlé pokračování i za touto tektonickou puklinou. Sistema de los Aranas je bohatá na opálové speleotémy, které jsou zde na jednom místě vyvinuty lépe než v Cueva Brewer - http://audy.speleo.cz/Chimanta/index.html. Celkem jsme zaměřili cca 2,1 km. V jeskyni zůstala řada otazníků.Kolik je dvakrát dva? (ochrana proti spamu):

Vložit komentář
Jméno:  (přihlášení uživatelé vyplňovat nemusí; vaše IP nebude zobrazena, pokud jste přihlášeni)
E-mail:
Komentář:
   
 Jano28.02.2007, 09:02
Správu o výsledkoch celej výpravy si môžete pozrieť na slovenských stránkach www.sss.sk alebo www.speleork.sk.
 Spider27.02.2007, 07:52
Dobrá práce, chlapci ... A co Slováci? Ti nic?
Technický kontakt: admin (zavináč) speleo (tečka) cz
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!