Hlavní menu

Menu sekce Speleo.cz

Levý sloupec

Nový český hloubkový rekord a nový rekord světa!!!

31.1.2007 | O. Štos | Expedice

Zimní expedice Krubera-Voronja 2007 organizovaná mezinárodním sdružením CAVEX právě skončila!!! Je konec zimním orkánům, třeskutým mrazům, vrtulníkovým fobiím, dřímání na přepínkách a vykopávání stanů. Uf!

Je tady nový rekord světa -2170m!!!

Cílem právě ukončené expedice bylo prověření dalších možností postupu v Blue sump -1770m a sifonu terminus s5 -2140m. Krom těchto hlavních úkolů bylo v zadání expedice přestrojení hlavního průběhu jeskyně na kotvící prvky tzv. "ringy" od firmy Raumer a převěšení některých sekvencí jeskyně novými lany. V neposlední řadě vybudování komfortního stacionárního bivaku v místech zvaných Sandy Beach na kotě -1400m, který měl pojmout až 13 osob.

V Blue sump na kotě -1770m se podařilo kijevskému mistru O.Klimchukovi a uralskému průzkumníkovi J.Bazilevskému postoupit do partií za sifon -2m/20m a objevit tak sekundární přepadové okno ve výšce 8m do druhého doposud neprozkoumaného sifonu.

Sifon terminus - s5 poprvé atakovali speleologové z Ukr.S.A. G.Samochin a Y.Kasjan v září 2006. Zastavili se na kótě 30m/-16m.

V rámci zimní expedice CAVEX 2007 se podařilo potápěčům O.Klimchukovi a J.Bazilevskému postoupit na kotu 80m/-30m čímž byla posunuta hranice rekordu světa na kotu -2170m, avšak sifon se překonat nepodařilo z důvodu nedostatečného potápěčského vybavení.

Expedice se zúčastnili taktéž dva čeští speleologové Z.Dvořák, O.Štos a slovenský kolega P.Medzihradský. Uvedení protagonisté měli spolu s dalšími čtyřmi ruskými speleology za cíl vypustit systémem přepadu sifon Kvitochka 13m/-4m na kótě -1960m a přes další dva sifony Podnir a Unitaz pokračovat k finálnímu s5, kde měli asistovat potápěčům v rámci koncového ataku. Vzhledem k nastalým technickým problémům s hadicemi přepadového systému byli nuceni logistiku akce upravit a potápěči O.Klimchuk a J.Bazilevskij se vydali do partií za tzv.Trisifonje individuálně s omezenou zásobou vzduchu.Trojice speleologů Z.Dvořák, O.Štos a P.Medzihradský / Kota1000 tak sestoupili do míst zvaných Game over v hloubce -2060m a vytvořili tak nový český a slovenský hloubkový rekord!!! Na lanech všichni strávili 110 hodin a při útoku na sifon 5 resp. Game over strávili nepřetržitě 10 dnů pobytu v podzemí.

Sponzoři: Rock Point, Meander, Cavex club CZ, Prodive, Singing Rock, Kong, Raumer, Bask, Ck Alpy, magazín Outdoor

Další podrobné zpravodajství včetně fotodokumentace sledujte na www.speleo.cz, kota1000.speleo.cz, www.sss.sk, dále pak v tisku a médiích.

Kolik je dvakrát dva? (ochrana proti spamu):

Vložit komentář
Jméno:  (přihlášení uživatelé vyplňovat nemusí; vaše IP nebude zobrazena, pokud jste přihlášeni)
E-mail:
Komentář:
   
 FanTomas08.02.2007, 17:37
Dobre dete Borci!!! Gratuluju!
Technický kontakt: admin (zavináč) speleo (tečka) cz
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!