Hlavní menu

Menu sekce ČSS

Levý sloupec

Podrobnosti o ČSS

Kdo jsme

Ustanovující shromáždění České speleologické společnosti konané 12. prosince 1978 bylo vyvrcholením snahy jeskyňářů o vytvoření organizace, spojující všechny zájemce o kras a jeskyně. Jednalo se o logické vyústění aktuálního dění v naší moderní speleologii, o které lze bez nadsázky říct, že její kořeny sahají až do počátku 19. století. Toto občanské sdružení si dnes klade za cíl sdružovat ty, kdo chtějí poznávat a zkoumat krasové oblasti, pseudokrasové jevy a historické podzemí.

Co je naším cílem

Cílem členů ČSS je nejen objevovat dosud neznámé nebo zapomenuté podzemní prostory, snažit se vysvětlit jejich vznik, poznat jejich historii a zajistit jejich dokumentaci. V rámci ČSS se organizují kurzy a vzdělávací akce,které zvyšují bezpečnost členů při práci v podzemí, dávají jim dovednosti a znalosti, které využívají při provádění výzkumů. ČSS vydává řadu odborných publikací (Jeskyňářství v teorii a praxi, Fotografování v podzemí, Speleoalpinismus, Základy speleologického mapování a další) poskytující cenné zkušenosti všem členům. Pro pomoc jeskyňářům, kteří se v podzemí dostali do nesnází, je v ČSS vybudována specializovaná Speleologická záchranná služba. Svými čtyřmi stanicemi pokrývá potřeby celého území naší republiky a je zařazena i do integrovaného záchranného systému ČR.

Organizace ČSS

Většina z 1100 členů ČSS je organizována v některé z 66 základních organizací či klubů. Někteří zájemci využívají formy individuálního členství.

Technický kontakt: admin (zavináč) speleo (tečka) cz
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!