Hlavní menu

Menu sekce ČSS

Levý sloupec

Rubrika "Speleologická záchranná služba ČSS"

 

První | << | 1 | >> | Poslední (2)

Článek

Záchranná akce Speleologické záchranné služby v jeskyni Plánivy, Moravský kras 17.11.2007

Dne 17. listopadu 2007 krátce po 15 hodině došlo při sestupu pětičlenné skupiny speleologů v jeskyni Plánivy v severní části Moravského krasu k pádu člena České speleologické společnosti Petra S. Při pádu utrpěl tříštivou zlomeninu pažní kosti, tržné rány a pohmožděniny v obličeji a otřes mozku. Záchranná akce započala v 15:30 hodin. Při příjezdu Speleologické záchranné služby byli na místě i členové Hasičského záchranného sboru.

     

Článek

Záchranná akce ve vývěru Jedovnického potoka u Býčí skály

Ve čtvrtek 5.7.2007 v odpoledních hodinách při ponoru potápěčů ve vývěru Jedovnického potoka u Barové jeskyně zůstal potápěč za neprůleznou úžinou. Pravděpodobně ztratil orientaci poté co mu sklouzla vyvazovací šňůra do neprůlezného místa a nebyl schopen najít cestu ven z jeskyně. Další potápěči se několikrát pokoušeli úzké místo překonat, ovšem neúspěšně. Zůstali v kontaktu pouze pomocí vyvazovací šňůry.

Černělsko Brezno

Zvýšený vodní stav na podzemní řece v jeskynním systému Černelsko Brezno v Julských Alpách na pomezí Slovinska a Itálie způsobil prodloužení pobytu českých speleologů v podzemí. Když se čtveřice nevrátila v dohodnutý čas, byli požádání místní záchranáři, kteří prověřili situaci a zjistili, že skupina je v pořádku, a nachází se již na cestě zpět. V jeskynním systému Černelsko Brezno probíhá dlouholetý intenzivní projekt speleologického průzkumu, jehož se právě čeští jeskyňáři účastní. Jejich úkolem bylo dopravit materiál potřebný pro další průzkum na dno jeskyně, do hloubky - 1189m. Zvýšený vodní stav způsobený povrchovými dešti, jim úkol zkomplikoval a prodloužil cestu na povrch, kam se dostali se zpožděním více než 30 hodin.

Zdeněk Motyčka
Česká speleologická společnost

Článek

Nácvik záchrany osob z lanových traverzů

Autor: Petr Polák - SZS ČSS stanice Morava

Cílem tohoto příspěvku je nástin záchranářské techniky svěšování osob z lanových (tyrolských) traverzů v případě náhlé neschopnosti lezce překonat traverz vlastní silou. Dále popisovaná technika popisuje způsob svěšení lezce z traverzu s následným slaněním na vhodné místo pod ním. Tato metoda není univerzální, není dostatečně efektivní v obtížně schůdném terénu, u velmi vysokých traverzů nebo při přelaněních nad vodou bez možnosti použití záchranného člunu. Naopak najde použití u relativně nízkých a dlouhých traverzů, kde není možné použít metodu dopravení vlečného lana a tažení lezce i záchranáře k jednomu z kotevních bodů. Při organizaci lanových traverzů je proto vždy nutné předem rozhodnout, jakou techniku záchrany budeme v případě nutnosti používat.

 

Vzpomínáme na Ing. Radomila Matýska

Vážení kolegové jeskyňáři, dnes v noci v ostravské nemocnici zemřel po krátké těžké nemoci náš kamarád a jeskyňář Ing. Radomil Matýsek zvaný Mates.

 

11th International Cave Rescue Conference

11th International Cave Rescue Conference of Cave Rescue Commission of the International Union of Speleology se bude konat v termínu 15.-18.5. 2007 v maďarském Aggtelek-Jósvafö. Více informacé o této akci najdete zde: http://www.caverescue.hu/konferencia_gb/conference.html

Článek

II. ročník semináře"Nehoda v jeskyni"

Dne 11.11. 2006 se uskutečnil seminář "Nehoda v jeskyni" pořádaný Speleologickou záchrannou službou ČSS.

Součinnostní cvičení SZS 2006

Zápis ze součinnostního cvičení Speleologické záchranné služby, které se tentokrát konalo v jeskyni Arnoldka v Českém krasu a v termínu 20.-22.10., si můžete přečíst zde: http://www.speleo.cz/index.php?lang=cz&section=speleorescue&text=cvicne

      

Článek

Uvolňovací uzel - "Housenka"

Autor: Mojmír Záviška

Při používání uvolňovacích uzlů, zveřejněných v různých publikacích, jsme se při cvičení SZS potýkali s jejich určitou nedokonalostí: pokud je použijete například k deviaci nosítek, pak při uvolňování uzlů a při postupném prodloužení deviace může dojít i k úplnému zrušení této deviace (následkem vypadnutí smyce z horní karabiny) namísto pouhého jejího prodloužení. Vzhledem k tomu, že možnost plynule uvolnit deviaci a bezpečně ji prodloužit umožní jak v běžném speleoalpinismu, tak i v SZS vyřešit mnohý problém, nezbývalo nic jiného, než si takový uzel vymyslet a vyzkoušet.

Varování Speleologické záchranné služby ČSS!

Z důvodu dlouhotrvajících silných dešťů Speleologická záchranná služba varuje před nebezpečím zvýšení hladin podzemních vod v jeskyních a podzemních prostorách. Výrazně doporučuje zvážit a omezit činnost v podzemí související s vodními povrchovými a podzemními toky. Naléhavá je zejména situace v Moravského krasu.

Roman Šebela
náčelník SZS ČSS

První | << | 1 | >> | Poslední (2)

Technický kontakt: admin (zavináč) speleo (tečka) cz
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!