TREVOR SHAW - portrét historika speleologie
Václav Cílek

Návštěva na Starém rektorství
Anglie má zvláštní třídu lidí, kterým se říká country gentleman neboli venkovský gentleman. Bývají to úctyhodní páni v nejlepších letech, kteří se vzdali rušného života v Londýně a odebrali se na své zámečky a usedlosti rozseté po celé Anglii. Někteří jsou samotáři, pěstující své koníčky, nebo se zabývající lovem či dlouhými procházkami, jiní ovládají místní společenský, klubový a charitativní život regionu. Často jsou výstřední. Známe je z detektivek Agathy Christie a vůbec z celé anglické literatury. Nejsou však jenom románovými hrdiny. Žijí dones a kupodivu jich není málo.

Jedním z těchto pozoruhodných lidí je Dr.Trevor Shaw, žijící ve venkovské kamenné vilce, zvané Staré rektorství, blízko Bathu v hrabství Somerset. Je pro nás, pro Českou speleologickou společnost, důležitý nejméně z jednoho důvodu. Objevil totiž polozapomenutou postavu badatele Adolfa Schmidla, který se podle Trevora narodil v místě Königswart kdesi v Rakousku-Uhersku. My však víme, že se jedná o dnešní Kynžvart u Mariánských Lázní. Tohoto badatele nazývá Dr.Shaw otcem moderní speleologiea odvolává se na výrok samotného Martela, který o Schmidlovi napsal, že byl první z badatelů o krasu. Zatím se tedy situace jeví tak, že otec moderní světové speleologie Adolf Schmidl pochází z Čech, upřímně řečeno, není však příliš jasné, zda se v tomto příhraničním kraji skutečně za Čecha považoval. Ale vraťme se k Trevoru Shawovi:

Narodil se v roce 1928 a navštěvoval školu v Exeteru, kde se poprvé seznámil s jeskyněmi, jež ho očarovaly, jak už to bývá. Koncem II.sv.války vstoupil ve funkci palubního inženýra do britského Královského loďstva, tedy do Royal Navy, což je elitní organizace královského vojenského loďstva, kterou si nesmíme plést s pouhou marínou, tedy loďstvem obchodním. Mezi oběma flotilami totiž leží pro suchozemce těžko pochopitelná propast. Většinu svého života strávil na moři. Nejčastěji to byla jihovýchodní Asie, Středozemí, Austrálie. Kamkoliv přijel, tak prolézal jeskyně na Borneu, v Libanonu, na Gibraltaru, v Kapské provincii a na mnoha dalších místech.

Od mládí měl vášeň pro knihy. Vymetal antikvariáty na březích všech sedmi moří, pátral ve zrušených knihovnách bývalých britských kolonií až zkompletoval jednu z největších sbírek starší speleologické literatury na světě. Když už knihy měl, tak je taky četl a dělal si výpisky. Jenže zároveň bádal v úplně jiné oblasti. Jako lodní inženýr pracoval na vývoji plynových turbín. Asi nebyl neúspěšný, protože dvakrát za svůj život byl pozván na recepci ke královně do Buckinghamského paláce, kde byl jmenován OBE, tedy Ordinary Officer of the British Empire. Toto jmenování, které pro zajímavost přinášíme, je nahoře podepsáno anglickou královnou Alžbětou II. a dole princem Filipem.

Čím déle četl staré speleologické knihy, tím víc si byl vědom, jak málo víme o historii speleologie. To se později stalo hlavní, ovšemže neplacenou náplní jeho života. Jako člověk důkladný a disciplinovaný, inženýr a důstojník, se tématu věnoval tak hluboce, že za svou práci o historii speleologie získal v r. 1975 doktorát, to již byl v důchodu.

Před několika lety, když řešil problém zapomenutého jeskynního systému v Matumbi Hills v Tanzánii, se na mě obrátil s prosbou o pomoc při lokalizaci. Nemohl jsem mu vyhovět, protože jsem kraj příliš neznal, ale vyměnili jsme si pár dopisů a pár knih. Byla mezi nimi i Trevorova základní publikace History of Cave Science. The scientific investigation of limestone caves to 1900, kterou vydalo ve dvou dílech nakladatelství Crymych v Oldhamu v nákladu pár desítek kusů a mizerném xeroxu. Jenže obsahově to byl skvost!

Zpočátku jsem si myslel, že by bylo možné z knihy udělat nějaký výtah, ale celé záležitosti se naštěstí ujal dr.V.Panoš a během asi roku přeložil odhadem 500 stran anglického textu. O knihu mezitím získala zájem australská speleologická společnost a Greg Middleton z ostrova Mauritius mi poslal nově upravenou anglickou verzi, kterou dr. Panoš zapracoval do českého překladu. Zbývaly už jedině obrázky, které nechal Trevor profesionálně přefotit a které jsem si u něj při příležitosti symposia Subterranea Britannica vyzvedl.

Takže teď vlastním první překlad světově základní knihy o historii speleologie před rokem 1900 a tak trochu tápeme, co s ním dělat, protože na vydání nejsou peníze. Možností je několik: buď peníze seženeme a knihu vydáme v důstojné formě, nebo ji jenom přepíšeme, oxeroxujeme a necháme svázat - pak by vyšla sice důstojně, ale v několika desítkách kusů a ceně možná víc jak 500, Kčs, anebo konečně můžeme ji vydat po sešitech. Zatím je tedy situace nejasná, důležité je jen to, že knihu by si člověk neměl nechat utéct.

Trevor Shaw zatím usilovně pátrá ve Slovinsku. Je to oblast, kterou považuje za svůj druhý domov a říká, že kdyby nebyl Angličanem, tak je určitě Slovincem. Zejména se věnuje oblasti Postojné a Čerknice a dokonce se stal externím spolupracovníkem Krasového ústavu v Postojné, kam pravidelně dojíždí. Doufáme, že v tomto roce navštíví Český i Moravský kras, kam se snad vydá po stopách Adolfa Schmidla.

Pozn.red.: Úplná bibliografie prací T.R.Shawa je uložena na sekretariátě ČSS.

Na úvodní stránku ČSS