Hlavní menu

Menu sekce Speleo.cz

Levý sloupec

Nové Speleo č. 44, recenze

4.9.2006 | M. Šenkyřík | Literatura

Se zpožděním, ale přece, vyšlo nové Speleo č. 44. Nové též svým designem, barevný přebal, křídový papír, 60 stran textu A5. Graficky vkusně udělané, na titulní stránce Marek Audy. Kromě řady administračních zpráv Předsednictva ČSS, Speleologické záchranné služby atd. se dostáváme k jádru buletinu Speleo...
Pavel Kalenda (ZO 6-19 Plánivy) podává zprávu o teplotním měření v Křížové závrtu v Zadních Bukovinkách na severu MK. Miroslav Veselý a Jiří Prokop (ZO 6-18 Cunicunulus) píší o dolování grafitu u Louky nedaleko Olešnice na Moravě. Fraňo Travěnec (ZO 6-23 Aragonit) píše o čtvrtstoletí záhady nejhlubší sondy v Hranické propasti. Barbora Šimečková napsala o nově zbudovaném památníčku jednomu z objevitelů Zbrašovských aragonitových jeskyní Vincentu Chromému. Jan Himmel (ZO 6-11 Královopolská) vzpomíná na profesora Absolóna a v dalším článku zpracovává 50 letou historii své jubilující ZO 6-11 Královopolská. Miroslav Kubeš (ZO 6-05 Křtinské údolí) připomíná výročí 100 let od narození Antonína Valeše "Onkla", badatele - samotáře ze Křtinského údolí. Jiří R. Otava (ZO 6-14 Suchý žleb) nám přibližuje zásluhy o speleologii a Speleofórum ing. Oty Šimíčka při příležitosti jeho 50 narozenin. Za zmínku ještě stojí recenze s názvem: Odzáhadněné "záhady" J.Pokorného v Ochozské jeskyni v níž se J.Himmel a další pouští do svého kolegy Pokorného zato, že ve Speleu č. 43 zveřejnil lidově pojatý článek o Ochozské jeskyni. Celkově lze říci, že Speleo je pěkné, ale mělo by vycházet častěji a mohlo by též být o třetinu tlustčí.

Kolik je dvakrát dva? (ochrana proti spamu):

Vložit komentář
Jméno:  (přihlášení uživatelé vyplňovat nemusí; vaše IP nebude zobrazena, pokud jste přihlášeni)
E-mail:
Komentář:
   
 Milan Geršl19.09.2006, 14:40
Dovolím si upřesnit a doplnit některé z níže uvedených komentářů.
Výše uvedený článek skutečně není recenzí, ale upoutávkou nebo rozšířeným obsahem. Nezbývá, než dodat, že redakce Spelea má zájem na objektivních komentářích a recenzíchz řad jeskyňářů, neboť jen tak se dovíme, jak se které číslo časopisu, případně konkrétní změna líbí nebo nelíbí.
Jestli bude Speleo v budoucnu vycházet častěji a bude tlustší záleží především na autorech. Dlouhodobě se daří naplnit a vydat 3-4 čísla ročně. Musím upozornit, že zásluhou mých předchůdců je to publikace dlouhodobě podporovaná granty. Nesmíme tedy zapomenout, že každé číslo, které členové dostávají tzv. zdarma stojí nemalou částku.
Přestože se členové redakce aktivně podílejí na získávání článků, není dost dobře možné, aby obcházeli všechny jeskyně a všechny jeskyňáře, zkoumali kde je co zajímavého a zůčatněné jeskyňáře nutili publikovat.
Ohledně obsahu čísla 44 musím upozornit i na to, že Speleo je časopisem jeskyňářů - nehraje si tedy na 100% odborný časopis. Pokud se někdo z našich kolegů slaví významné výročí není důvod, proč jemu, ale hlavně jemu životnímu dílu nevěnovat 2-3 strany. Jak jste si všimli, téměř bez výhrady se jedná o významné kolegy nebo naše předchůdce, kteří opravdu něco dokázali. Jsou to prostě lidé, kteří zakládali ČSS, rozjížděli speleologické dění v rámci ČR (ČSSR) a otevírali jednotlivé lokality, na kterých bádáme dodnes. Nevidík tedy nic špatného, připomenou-li kamarádi významné výročí svého kolegy...
Že Spelofórum je úspěšné je určitě lepší zprávou, než kdyby se psalo, že je neúspěšné. Nakonec Speleo je vedeno jako informační bulletin ČSS.
Historické přehledy nebyly až tolik historické (psáno od r. 1994). Osobně si myslím, že tohle byl jeden z nejzajímavějších článků v č. 44. Málokdo totiž tuší, co Spelozáchranka doopravdy dělá, na čem se podílí, kolikrát měsíčně, ročně, jak dlouho, za kolik... Z toho pak plynou často nesmyslné připomínky k počtu stanic, záchranářů i k financování. Od věci také není to, že se každý může dovědět jaké jsou nejčastější příčiny nehod v našem kraji, pří. na co si má dát pozor a jak případná akce probíhá.
Redakce se snaží předevšm o kvalitní posouzení přicházejících článků i jejich příloh (kladen důraz na kvalitu fotografií) a následně se snaží každé s čísel naplnit pestrou mozaikou. Uznávám, že číslo 44 bylo převážně historizující a teoretizující, ale s jedním článkem o měření teplot v rubrice Domácí lokality zázraky neuděláte... Víc článků z konkrétních akcí, ať domácích nebo zahraničních nedorazilo. Chvílemi se skutečně mohlo zdát, že poslední "pořádné akce" proběhly na našem území v roce 1920. A tady je opět nutné připomenout, že záleží jen na tom, kdo o své činnosti je schopen sepsat kvalitní zprávu s dokumentací a kdo jen čeká co se v dalším čísle objeví...
Milan Geršl
Předseda Ediční rady ČSS

 Laďa Blažek06.09.2006, 09:12
Přidal jsem na Speleoweb.cz anketu na téma SPELEO 44 - http://www.speleoweb.cz/ankety/jak_se_vam_libi_nove_speleo_44
 Laďa Blažek04.09.2006, 14:37
Nikdo nic nestahuje. To byla jen moje reakce na slovo "recenze" v nadpisu Tvé aktuality. Mozna "upoutavka" je to spravne slovo. Pod recenzí si predstavuji neco jiného. Co se tyka zaplnení obsahu... SPELEO nejsou Acta Speleohistorica. Delka clanku by take mela byt umerna sdelovane informaci a vyznamu lokality. Jinak jakakoli diskuze k casopisu SPELEO bude urcite prospesna.
 Marek Poustevník04.09.2006, 14:23
Klidně můj "výtah z obsahu" můžete tze Speleo.cz stáhnou, mě na tom nezáleží. Ale jsou lidé, k nimž se Speleo ještě nedostalo a jistě je zajímá, co v něm je. Možná však, že tento článek poslouží k diskuzi, tak jako svého času článek O.Štosa o "ZÚ". Co se týká příspěvků, pár mých příspěvků stále ještě čeká na zveřejnění a já stále doufám, že jednoho dne třeba budou zveřejněny. Pro naši lokální speleologii např. v jižní části MK mé články o Barunčině jeskyni, či Málčině určitě mají.
 Laďa Blažek04.09.2006, 14:11
Marku, nevím jestli tohle se dá nazvat recenzí. Spíš "výtah z obsahu" a pár vlastních vět. Speleo by mohlo vycházet častěji a mohlo by být tlustší. To by ale musela existovat širší základna píšících autorů. Čím bys tu přidanou třetinu tloušťky zaplnil? Doufám, že kvalita obsahu spolu s kvalitou zpracování v budoucnu poroste, protože jinak mi příjde SPELEO poněkud drahé abych si v něm přečetl kdo tento rok slaví výročí nebo že Speleofórum 2005 bylo úspěšné. Myslím, že na tohle by stačil oběžník. A těch historických přehledů SZS... Naštěstí se tam objevili i zajímavé věci typu "Housenka" od Mojmíra Závišky, měření teplot, grafitové doly. L.
Technický kontakt: admin (zavináč) speleo (tečka) cz
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!